"YENİDOĞAN İŞİTME TARAMA PROGRAMI" VE "OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA İŞİTME TARAMA PROGRAMI" EĞİTİMİ
16 Temmuz 2020

İlimizdeki tüm sağlık kuruluşlarında tarama ve referans merkezlerde UİTP'de görev yapan tüm sağlık personeline Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız tarafından "Yenidoğan İşitme Tarama Programı" ve "Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı" Eğitimi Yapıldı.

Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerinin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Ulusal İşitme Tarama Programı (UİTP) da bu programlardan biri olup, programın işleyişi ve akışı ile ilgili bilgiler 2014/27 Sayılı Yenidoğan İşitme Tarama Programı Genelgesinde belirtilmiştir. 12 Haziran 2019 tarihinde yapılan Bilim Komisyonu toplantısında komisyon tavsiyesi ile Bakanlığımız, Yenidoğan İşitme Tarama Programı ile ilgili mevcut uygulamadaki protokol ve prosedürle ilgili yeni kararlar almıştır.
Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ulusal İşitme Tarama Programının (UİTP) web sistemi Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından yeniden yazılmış olup, Yeni UİTP web sistemi (https://itp.saglik.gov.tr) 22 Temmuz 2019 tarihinde kullanıma açılacaktır. 
Buna istinaden; İlimizdeki kamu, üniversite ve özel tüm sağlık kuruluşlarında tarama (TSM, SHM, İlçe Sağlık Müdürlükleri dahil) ve referans merkezlerde UİTP'de görev yapan tüm sağlık personeline Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk Ergen Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi tarafından, 17-18 Temmuz 2019 tarihlerinde "Ulusal İşitme Tarama Programı (UİTP) web sistemi” konusunda UİTP Kullanım Kılavuzu kullanılarak eğitim düzenlendi.

  • PHOTO-2019-07-17-18-45-23.jpg
  • PHOTO-2019-07-17-17-30-46.jpg
  • foto halk sağlığı eğitim 2.jpg
  • foto halk sağlığı eğitim 3.jpg
  • foto halk sağlığı eğitim 1.jpg
  • foto halk sağlığı eğitim 5.jpg