‘BİR YUMAK UMUT’ ve ‘PEMBE ŞEHİR’ DİYEREK FARKINDALIK YARATTILAR
09 Ağustos 2019

“1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” kapsamında İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk ve Müdürlük çalışanlarımız, Pamukkale Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü tarafından yürütülen ‘Bir Yumak Umut Projesi’ kapsamında Bayramyeri’nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümünün kanserde farkındalık oluşturmak amacıyla 2017 yılında başlattığı ‘Bir Yumak Umut Projesi’ bu yıl ‘Bir Yumak Umut Denizli’ adıyla devam etti. 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından projeye destek verenlerin gönderdiği örgüler Bayramyeri ve Delikliçınar Meydanı’ndaki ağaçları süsledi. İl Sağlık Müdürlüğümüz de Bayramyeri’nde kurduğu Sağlıklı Yaşam Aracı ve stant ile erken teşhisin hayat kurtaracağına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturarak daha fazla insanın hayatına dokunabilmek amacıyla bu projeye destek oldu.
Proje kapsamında Bayramyeri Meydanında düzenlenen etkinliğe; Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, PAÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okca, İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, Müdürlük çalışanlarımız, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

“Denizli, Türkiye’nin Taranmadık Kadını Kalmayan Tek Şehri Olacak”
İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, kanserde erken tanı için taramaları arttırabilmek adına her türlü projeye desteğe hazır olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Sağlık Bakanlığımız tarafından yürütülen Ulusal Kanser Tarama Programımız var. Başta meme kanseri olmak üzere, serviks ve kolon kanseri taramaları Bakanlığımızca yapılıyor. Ancak bu taramaların artması için sesimizi duyuracak herkese ve her organizasyona ihtiyacımız var. Biz de bu ayın başında Müdürlüğümüz ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği işbirliğinde Denizli Milletvekilimiz Sayın Nilgün Ök’ün himayelerinde çok geniş katılımlı ‘Denizli Pembe Şehir Olsun’ diye bir proje başlattık. Projemizin başlama aşamasında Ayşegül Hocamız ile tanıştık ve bu güzel projelerini öğrenerek dahil olmak istedik. İnanıyorum ki; onlar ile birlikte Denizli Büyükşehir Belediyemizin desteği, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğümüzün kanser taramaları konusunda ki hassasiyeti ve bütün sivil toplum kuruluşlarımızın yanımızda yer alması ile Denizli bir pembe şehir olacak. Denizli Türkiye’ye örnek bir şehir olsun, kanser taraması yapılmadık kadın kalmasın inşallah. Projenizi sonuna kadar destekliyoruz ve her zaman yanınızdayız. Biliyorum ki sizler de her zaman bizlerin yanındasınız. Destekleri için genç yaşında bugün bizlerle olan bütün öğrencilerimize, el emeği göz nuru örgüleri yapan bize destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah başarıya ulaşacağız ve Denizli, Türkiye’nin kanser taraması yapılmadık kadını kalmayan tek şehri olacak. Bugün de ‘Pembe Şehir Denizli’ ile ‘Bir Yumak Umut’ diyerek hep birlikte olalım” diye konuştu.

Proje hakkında bilgi veren PAÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayşegül Koyuncu Okca, proje kapsamında 10 bin motif elde ettiklerini, bunun da 10 bin kişinin proje için KETEM’de taramadan geçtiği anlamına geldiğini belirterek “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ayında tüm vatandaşlarımızın kanser taramalarından geçmesini istiyoruz. Proje sayesinde birçok kişinin kanser olduğunu öğrendik. Bir Yumak Umut ile ne kadar çok kişinin hayatına dokunursak bizim için o kadar iyi” dedi.

  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 8.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg