PEMBE ŞEHİR PROJESİNE İLK DESTEK MUTEKS MUTLUBAŞLAR TEKSTİL'DEN GELDİ
09 Ağustos 2019

  • 2.jpg
  • 9.jpg
  • 6.jpg
  • 1.jpg

Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle başlatılan Pembe Şehir Projesi kapsamında Denizli Muteks Mutlubaşlar Tekstil’de çalışan 116 kadın kanser hakkında bilgilendirilerek, taramalarını yaptırmaları için KETEM’lere davet edildi.

Denizli’de taranmadık kadın bırakmayıncaya kadar devam edilecek olan Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz ile Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğinde yürütülen pembe şehir projesi kapsamında Muteks Mutlubaşlar Tekstil’inde çalışan 116 kadına kanser anlatıldı. İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk ve Muteks Mutlubaşlar Tekstil’in sahibi, aynı zamanda DİKAB Başkan Yardımcısı Gülcan Mutlubaş’ın da katılımıyla Tekstil’de çalışan kadınlara, Pamukkale Kanser Erken Teşhis ve Tedavi Merkezi (KETEM) Doktoru Tülay Alan tarafından meme ve servis kanseri hakkında bilgi verilerek kanserde erken tanının önemine dikkat çekildi. 
Kanserin birçok türü olduğunu ancak en sık görülenin meme ve serviks kanseri olduğunu vurgulayan Dr. Tülay Alan, “Meme kanserinde erken tanı için kadınların öncelikle memeyi tanıması ve memelerde oluşan değişiklikleri fark etmesi gerekiyor. Bu nedenle 20 yaş sonrası kadınların ayna karşısında memede değişiklik olup olmadığına bakmaları ve düzenli aralıklar ile elle muayene etmeleri gerekir. Yine kolay belirti vermediği için serviks kanseri ile ilgili her yıl düzenli olarak kadın doğum uzmanına gidilmesi önemlidir” şeklinde konuştu.

“Tüm Kadınlarımızın Desteğini Bekliyoruz”
Denizli İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, DİKAB ile ortaklaşa başlattıkları Pembe Şehir Projesine hız kesmeden devam ettiklerini DİKAB üyesi kadınlara tarama yapmalarının ardından ilk daveti Muteks Mutlubaşlar Tekstil’den aldıklarını söyledi. Öztürk, şöyle konuştu: “Bugün DİKAB Başkan Yardımcımız Gülcan Mutlubaş’ın işyeri olan Muteks Mutlubaşlar Tekstil’deyiz ve burada ki kadınlarımızda kanser farkındalığı oluşturmak için onlar ile bir araya geldik. Pembe Şehir Projemiz kapsamında Denizli Milletvekilimiz Sayın Nilgün Ök’ün himayesinde DİKAB işbirliğinde işyerlerimizde zaman zaman böyle bilgilendirmeler yapacağız ve sonrasında gruplar halinde onları Merkezefendi ve Pamukkale KETEM’lerimizde taramadan geçireceğiz. İnşallah bu proje ile Denizli çalışan, üreten, sağlıklı kadınların şehri olacak. İnanıyorum ki bugün burada aldıkları bilgilendirmeler sonrası kadınlarımız ailesi, komşusu ya da çevresindeki kadınlara da ışık olacaklar ve onları da uyararak kanser taramalarını yaptırmalarını isteyeceklerdir. Bizim de hedefimiz bu yönde, tüm kadınlarımıza sesimizi duyurmak ve taramalarını yaptırmalarını sağlamak istiyoruz, kadınlarımızın desteklerini bekliyoruz” dedi.

Muteks Mutlubaşlar Tekstil’in sahipleri Gülcan ve Bekir Serdar Mutlubaş da işyerlerinde kadın çalışan sayısının çok olduğunu ve böyle bir bilgilendirmenin faydalı olacağını belirterek İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk ve KETEM Dr. Tülay Alan’a teşekkür ettiler. Aynı zamanda DİKAB Başkan Yardımcısı olan Gülcan Mutlubaş, Pembe Şehir Projesi ile kansere karşı bir savaş başlattıklarını ve ilk etapta kendi işyerlerinde yapılan bu bilgilendirmeler ile örnek olmak istediklerini söyledi. Mutlubaş, proje ile birçok kadına ulaşılacağına inandığını dile getirerek “DİKAB olarak çalışan tüm kadınlarımızı kanser taraması yaptırmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.