BAĞIMLILIKLA MÜCADELE İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
09 Ağustos 2019

İçişleri Bakanlığı koordinesinde bugün 81 il, 922 ilçede saat 09.30'da eş zamanlı olarak düzenlenen Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı İlimizde Valimiz Hasan Karahan başkanlığında yapıldı.

Valilik Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Valimiz Hasan Karahan, Vali Yardımcısı Ali Cergibozan, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Metin Düz, İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, ilgili Daire Müdürleri ve kurum temsilcileri katıldı.

Toplantıda; ilk olarak İl Sağlık Müdürlüğünce hazırlanan sunum eşliğinde genel değerlendirmeler yapıldı. Daha sonra tespit edilen sorunlar ile bunlara karşın sunulan görüş ve öneriler değerlendirildi.

Valimiz Hasan Karahan, uyuşturucu ile mücadelenin önemine dikkat çekti ve uyuşturucu ile mücadeledeki hassasiyetini de dile getirerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde 81 il, 922 ilçemizde geniş kapsamlı bir toplantı yapılması talimatı verildi. Daha önce de bir başlangıç yapmıştık ama tekrar devletimizin bu konudaki kararlılığını göstermek ve alınan mesafenin değerlendirilmesi için böyle bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Şimdiden bu toplantımız hayırlı olsun. Tabi uyuşturucu ile mücadele ciddi ve önemli bir konu, hepimiz bunun farkındayız. Uyuşturucu ve madde bağımlılığı bugün tüm toplumların ortak sorunu ve aynı zamanda devletlerarası ilişkilerde savaş aracı olarak kullanılan etkili bir yöntem haline gelmiştir. Bir ülkeyi yok eden, savunması en zayıf olan en etkili silah. Bunun için ne kadar tedbir alsak da, ne kadar önlem alsak da, önlemeye çalışsak da az. Çünkü bir yerlerden kaçak olarak ülkemize girmektedir. Bizim de hedefimiz bunu sıfıra indirmek. Sıfıra indirmek için bütün kurumlarımız gayret gösteriyor. Denizli’de büyük bir uyuşturucu sorunu yok ama küçük de olsa bizim için önemli bir sorun. Son aylarda özellikle Emniyet ve Jandarma’nın uyuşturucu ile ilgili ciddi operasyonları oldu. İşin adli boyutu da olduğu için daha da kararlıyız. Bu operasyonlar sonucunda tutuklamalar da oldu. Bu durumun Denizlimiz için güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Bu şekilde de devam edeceğiz. Sizlerden de talebimiz aynı ciddiyeti aynı kararlılığı göstermeniz. Önemli olan buna hiç bulaşmamak. Bulaşmanın en büyük sebebi de arkadaş ortamı ve gençlerin buna merakı. Bütün Kamu Kurum ve Kuruluşları bu konuda duyarlı olursa elimizden geleni yapmaya devam edersek inşallah olumlu neticeler alırız.”

Toplantıda ayrıca; Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığından Uz. Dr. Emel Dikbaş tarafından gerçekleştirilen bilgilendirme sunumunda; İlimizde açılan 3 adet bağımlılıkla mücadele danışmanlık merkezinin ve AMATEM’in faaliyetleri üzerinde duruldu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay Denizli Şubesi ortaklığıyla yıl içinde 31 bin 502 öğrenci, bin 615 öğretmen, 6 bin 144 veli ve 278 okul idaresine, yine veliler, okul aile birliği üyeleri, imamlar ve muhtarlara bağımlılıkla mücadele eğitimleri verildiği, risk grubunda olduğu belirlenen öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirildiği belirtildi. 2019 yılı içinde; daha kapsamlı şekilde eğitim ve farkındalık çalışmalarının planlanarak yürütülmesi, kurumların bu doğrultuda proje önerileri sunmaları kararlaştırıldı. Halkın ve Kamu Kurumlarının uyuşturucuyla mücadeleye ortak olmaları ve STK’ların da bu konuda aktif rol almaları istendi.

  • VBM_1210.JPG
  • VBM_1223.JPG
  • VBM_1215.JPG
  • VBM_1206.JPG
  • VBM_1225.JPG
  • VBM_1218.JPG