AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI GENEL SAĞLIĞIN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR
31 Mayıs 2019

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk 19-25 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri günü kapsamında, toplumda ağız ve diş sağlığı farkındalığının arttırılması ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarına dikkat çekmek için bir açıklama yaptı.

Ağız ve Diş Sağlığı Genel Sağlığın Ayrılmaz Bir Parçasıdır

Ağız ve diş sağlığı hastalıklarının dünyanın her yerinde en sık görülen sağlık sorunlarının arasında yer aldığını ve kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Uz. Dr. Berna Öztürk ağız ve diş sağlığı hastalıklarının şeker hastalığı, kalp- damar hastalıkları, büyüme gelişme geriliği, erken doğum gibi birçok sağlık sorununun oluşmasına neden olduğunu söyledi. Öztürk; “Toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa etkilerinden dolayı ağız ve diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan önce koruyucu önlemlerle engellenmesi gerekmektedir. Diş hekimine gitme sıklığının düşük olması durumunda kronik ve yıkıcı özellikte olan ağız diş sorunlarında tedavi genellikle hastalığın ilerlediği dönemde gerçekleşmek zorunda kalır. Unutulmamalıdır ki diş ve diş eti hastalıkları önlenebilir, kontrol edilebilir ve davranışla iyileştirilebilir hastalıklar grubuna girer” dedi.

Koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri kapsamında Denizli’de geçtiğimiz eğitim öğretim yılında 19 bin 350 öğrenciye diş taraması 51 bin 56 öğrenciye de flor vernik uygulaması yapıldığını açıklayan Uz. Dr. Berna Öztürk; “ İlimizde anasınıfı ile ilköğretim çağındaki öğrencilere ağız ve diş sağlığı eğitimleri ve flor vernik uygulaması yapılmaktadır. Uygulama kapsamında çocuklara ağız ve diş sağlığı eğitimi verilerek, flor- vernik uygulanarak, diş fırçası ve diş macunu hediye edilmektedir. Diş tarama ekibi ve diş hekimlerimiz tarafından ilkokul birinci sınıfa başlayan 19 bin 350 öğrencinin ağız diş sağlığı taramasını gerçekleştirdik. Yine 51 bin 56 öğrenciye yaptığımız flor vernik uygulamasıyla öğrencilerimizin dikkatini diş sağlığına çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirerek çürüğe karşı direncin kazanılmasını sağlamak, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırarak diş çürümelerinin ve kalıcı kayıplarının önüne geçilmesini sağladık. Bu vesileyle de toplumda ağız ve diş sağlığı bilincinin oluşması ve korunması için özveriyle çalışan tüm diş hekimlerimizin 19-25 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Gününü kutluyorum” dedi.
  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg