ORGANLARI BAŞKA BEDENDE HAYAT BULACAK
31 Mayıs 2019

Geçirdiği trafik kazası sonucu aort damarı yırtılan ve beyin kanaması geçiren Mustafa Emre Taş 4 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Taş’ın organları ailesi tarafından bağışlanarak organ bekleyen  hastalara umut oldu.

16 Aralık’ta Manisa Sarıgöl’de trafik kazası geçiren ve Sarıgöl Devlet Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapıldıktan sonra Denizli Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Mustafa Emre Taş, aort damarı yırtılması sonucu Kalp Damar Cerrahi Kliniği’nde hemen ameliyata alındı. Ameliyat sonrası yoğun bakıma kaldırılan ve 4 gün yaşam mücadelesi veren Taş’ın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesiyle yapılan görüşmeler sonunda 15 yaşında hayata gözlerini yuman Mustafa Emre Taş’ın organları bağışlandı.

Organ bağışı sonrasında Bursa’dan gelen ekipler karaciğeri ve böbrekleri alırken, Pamukkale Üniversitesi’nden gelen ekipler de korneaları aldı. Alınan organlardan böbrekler İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, karaciğer Bursa Acıbadem Hastanesi’ne, kornealar da Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk Taş ailesine baş sağlığı dileyerek; “ Taş ailesi 15 yaşındaki çocuklarını trafik kazası soncu kaybetti. Acılarını bağrına basarak beyin ölümü gerçekleşen çocuklarının organlarını bağışladılar. Organ bekleyen aileler adına kendilerine minnettarlığımı sunuyorum. Unutmayalım organ nakli ancak beyin ölümü gerçekleşen hastalardan yapılmaktadır. Bu yüzden bir kez daha herkesi organ bağışında bulunmaya davet ediyorum” dedi.