overlay

KANSER TEDAVİSİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Denizli Devlet Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Duygu İlke Çıkman, kanser tanısı alan hastaların tetkik, takip ve tedavilerinin yapıldığı birim olan Medikal Onkoloji hakkında bilgi vererek kanser hastalığı tedavisinde uygulanan güncel yaklaşımlara dikkat çekti.

Medikal Onkoloji Bölümünde; tüm kanser hastalarının patoloji sonucu ile başvurduğu takdirde değerlendirildiğini belirten Uz. Dr. Duygu İlke Çıkman, meme, akciğer, prostat gibi en sık görülen tümörler başta olmak üzere tüm organlara ait kanserlerin medikal onkolojinin ilgi alanına girdiğini söyledi. Çıkman: “Sağlık Bakanlığı geri ödeme kapsamında olan tüm tedaviler hastanemiz Medikal Onkoloji Polikliniği’nde uygulanmaktadır. Hastalarımızın aklına medikal onkoloji dendiğinde öncelikle kemoterapi gelmekte; ancak günümüzde tedavi seçeneklerinin de değişmesi ile pek çok hastalıkta halk arasında akıllı ilaç olarak adlandırılan hedefe yönelik ilaçlar ve son yıllarda popüler olan immünoterapi ilaçları da kullanılmaktadır. Bu ilaçları açıklayacak olursak, immünoterapi ilaçları mekanizma olarak tümörün hastanın kendi bağışıklık sistemi tarafından tanınmasını ve yok edilmesini sağlayan ilaçlardır. Hemen hemen her tümörde bu moleküllerin çalışması tüm dünyada devam etmektedir. Şu anda Türkiye’de böbrek tümörleri ve melanomda geri ödeme kapsamında karşılanmakta ve hastanemizde bu tedaviler verilebilmektedir. Akıllı ilaçlar ise meme kanseri, akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanserde tümör üzerindeki değişikliklere bakılmasının ardından uygun hastalara hap şeklinde ya da damardan uygulanan tedavilerdir. Bu tedaviler de hastanemizde mevcuttur” şeklinde konuştu.

Toplumda kemoterapiden korkma gibi bir eğilim olduğunu vurgulayan Uz. Dr. Çıkman, kemoterapi ve son yıllarda yaygın olan tedavi için bitkisel ilaçlara yönelim konularında ise şunları söyledi; “Kemoterapi yan etkileri toplum tarafından genellikle çok korkutucu olarak değerlendirilmektedir; ancak son yıllarda destek tedavilerin de gelişmesi ile hastalarımızı en çok rahatsız eden bulantı, kusma şikayetleri dahi oldukça azalmıştır. Değinmek istediğim bir diğer nokta ise onkolojik tedavilerle birlikte kullanılan bitkisel ilaçlar ya da alternatif tıp yöntemleridir. Yapılan çalışmalar onkoloji hastalarında almakta oldukları standart tedavilerle birlikte alternatif tedaviler uygulayan hastaların daha kısa yaşadığını göstermiştir. Bu nedenle takipte oldukları medikal onkoloji uzmanına danışmadan hiçbir gıda takviyesi almamalarını öneriyorum” dedi.