Akılcı İlaç Kullanımında İlimiz Türkiye Birincisi
28 Temmuz 2020

DSC_0017.jpg

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç ve özellikle gereksiz antibiyotik kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Türkiye Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır.

Gereksiz ve gelişi güzel ilaç kullanımında olduğu gibi antibiyotiklerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması da hastaların tedaviye olan uyumlarının azalmasına, bazı ilaçlara karşı vücudun direnç geliştirmesine, hastalıkların tekrarlamasına, tedavi süresinin uzamasına ve hastalık esnasında beklenmeyen etki görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır. İlaçların gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare, ilaçların ve özellikle antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır.

İşte bu noktadan hareketle Müdürlüğümüz tarafından akılcı ilaç kullanımı ile ilgili farkındalık oluşturabilmek amacıyla toplumun her kesimine konu hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Aile hekimleri ile toplantılar yapılmış, yazılan reçeteler değerlendirilerek Aile Sağlığı Merkezlerine ziyaretlerde bulunulmuş yerinde incelemeler yapılmıştır. Ayıca kamu ve özel hastanelerde de hekimlere yönelik akılcı ilaç kullanımı toplantıları düzenlenmiştir.

Okullarda öğrencilere yönelik eğitimler ile hekimlerin reçete etmediği ilaçları kullanmamaları gerektiği konusunda, halk eğitimleri ile vatandaşlarımıza yönelik akılcı ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yapılmıştır.

Bu çalışmaların sonucunda ilimiz, hem ülke genelinde hem de Ege Bölgesi'nde antibiyotik kullanımında en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye 1.si olmuştur. Son üç yıldır üst üste elde edilen bu başarı bir tesadüf olmayıp yoğun bir emeğin karşılığıdır.

Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüze ve İl Sağlık Müdürümüz Dr. Şükrü ARPACI'ya İlimizde “Akılcı İlaç Kullanımı” kapsamında yürütülen çalışmalar sebebiyle son üç yıldır Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından Teşekkür Belgesi verilmiştir.