Pembe Şehir Projesi Kadınlarımızın Hayatına Dokunmaya Devam Ediyor
22 Ekim 2021

Türkiye’de kanserle yürütülen mücadelede Pembe Şehir projesiyle savaş açan Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz kadınların hayatına dokunmaya devam ediyor. Ekpen Tekstil ve Yavuzçehre Tekstil’de çalışan kadınlara kanser eğitimi verildi ve yaklaşık 250 kadının Sümer KETEM’de kanser taramaları için planlaması yapıldı.
Dünyanın en önemli sağlık sorunlarının başında gelen ve birçok kişinin hayatını kâbusa çeviren kanser hastalığı ile mücadelede gelişen teknoloji ve tedavi imkânları sayesinde erken teşhisin önemi giderek artıyor. Kanserle mücadelede erken teşhisin öneminden yola çıkılarak hayata geçirilen Pembe Şehir projesi de Denizlili kadınlara umut ışığı olmaya devam ediyor. Özellikle tekstil fabrikalarında çalışan kadınlara eğitimler verilerek, taramaları gerçekleştiriliyor.
Bu doğrultuda yürütülen taramalara bir destek de Ekpen ve Yavuzçehre Tekstil Yönetim Kurulu’ndan geldi. İki tekstilde çalışan kadınlara Sümer KETEM Hekimi Dr. Canan Korkut tarafından KETEM’lerde yürütülen kanser taramaları ile ilgili eğitim verildi. Kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapılacağı anlatıldı. Eğitim sonunda da kadınların kanser taramalarını Sümer KETEM’de yaptırmaları için planlama yapıldı.
2018 yılında kar tanesi olarak başlayan Pembe Şehir projesinin zamanla büyüyerek kartopuna dönüştüğünü belirten Denizli İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk; “ Bildiğiniz gibi kanser tüm dünyanın savaştığı fakat erken teşhisle tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlimizde de kanserle mücadelede tarama oranlarımızı arttırmak için Müdürlüğümüz ve DİKAB işbirliği içerisinde Pembe Şehir projesini başlatmıştık. Projemiz kapsamında özellikle çalışan kadınlar başta olmak üzere tüm kadınlarımızı taramadan geçirmeyi hedefledik ve bu doğrultuda taramalarımızı yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bugün de Ekpen ve Yavuzçehre Tekstil’in kadın çalışanlarına kanser eğitimi verildi ve yaklaşık 250 kadının taramaları için gerekli planlamalar yapıldı. Ben buradan Ekpen ve Yavuzçehre Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yavuzçehre’ye projeye gösterdiği hassasiyetten dolayı kadın çalışanları adına çok teşekkür ediyorum. Projemizin başlangıcında koyduğumuz hedef olan taranmadık tek bir kadın kalmayıncaya kadar eğitimlere, taramalara devam edeceğiz” dedi.
  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 8.jpg