Sağlık Müdürümüz, 2021 Yılında İlimizde Yürütülen Sağlık Hizmetlerini Değerlendirdi...
12 Ocak 2022

Denizli İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk 2021 yılında Denizli’de yürütülen sağlık hizmetlerini değerlendirdi. Pandemi ile yürütülen mücadelenin yanında aşılamanın da etkisiyle diğer sağlık hizmetlerinin ivme kazandığını belirten Öztürk, il geneli 10 milyon 244 bin muayene gerçekleştirildiğini, 165 bin 672 de ameliyat yapıldığını söyledi.  

2021 yılının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs ile mücadele şeklinde geçtiğini ve bu mücadelenin baş kahramanlarının sağlık çalışanları olduğunu belirten İl Sağlık Müdürümüz Uz.Dr. Berna Öztürk; “ İlimizde koronavirüs ile yürüttüğümüz mücadelede  temizlik görevlisinden hemşiresine, sağlık teknisyeninden hekimine kadar  tüm sağlık çalışanlarımız  gece-gündüz demeden koronavirüs ile mücadelede en ön cephede büyük bir özveri ile çalışarak mücadele etti. Hepsine ayrı ayır teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varlar” dedi.

10 Milyon 244 Bin Muayene Gerçekleştirdi

2021 yılında il geneli muayene, ameliyat, ağız ve diş sağlığı hizmetlerine değinen İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk; “1. Basamak sağlık kuruluşlarımıza 4 milyon 955 bin 260 hasta müracaatı, kamu, üniversite, özel hastanelere yaklaşık 1,5 milyonu acil olmak üzere 5 milyon 288 bin 744 hasta müracaatı yapılmış olup, 2021 yılında il geneli 10 milyon 244 bin hasta muayenesi gerçekleştirilmiştir. 193 bin 42 hasta yatarak tedavi görmüş, 165 bin 672 ameliyat yapılmıştır. Hastanelere yapılan müracaatlarda tüm muayenelerin % 52’si, acil muayenelerin % 72’sini gerçekleştiren kamu hastanelerinde 2021 yılında 61 bin 350 hasta yatarak tedavi görmüş, 67 bin 373 ameliyat gerçekleştirilmiştir. Bu ameliyatların 20 bini yani % 30’u A,B,C grubu dediğimiz büyük ve orta ameliyatlardır. Ayrıca pandemi sürecinde özellikle bu yılın yarısından sonra ivme kazanan ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemiz 230 bin hasta müracaatına cevap vermiştir” dedi.

COVID-19 Nedeniyle Sağlığınızı Ertelemeyin

Pandemi süresince ertelenen sağlık kontrollerinin yapılması gerekliliğine değinen Uz. Dr. Berna Öztürk; “Rutin sağlık kontrolleri kronik hastalıkların takibi ve erken teşhisi açısından son derece önemlidir. Özellikle kalp, diyabet, tansiyon gibi kronik hastalık takipleri için öncelikle aile hekimlerine kontrollere gidilmesi, kanser taramaları için KETEM’lere başvurulması gerekmektedir. Biliyorsunuz ki ağız diş sağlığı birçok hastalığın zeminini oluşturuyor, yine pandemi sürecinde diş problemi olan hastaların acil olmayan şikayetlerini ertelemeleri ileride daha ciddi diş problemlerine sebep olabilir. Bu süreçte sağlık kontrollerimizi mutlaka yaptıralım, ayrıca aşılarımızda da hatırlatma dozlarını ihmal etmeyelim” dedi.
  • 2.jpg