SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS
28 Temmuz 2020

Sağlık Müdürümüz Dr. Şükrü ARPACI, Tavas 112 acil ambulans ekibine ve Tavas Devlet Hastanesi acil servis çalışanlarına yönelik gerçekleşen şiddet eylemi hakkında bir basın açıklaması yaptı.

İlimiz Tavas ilçesi Samanlık Mahallesi’nde 13.09.2017 tarihinde gece saatlerinde hastaya müdahale etmek için giden Tavas 112 acil ambulans ekibimiz hasta yakınları tarafından küfür, hakarette bulunarak, tehdit edilmiştir. Sağlık ekipleri, hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirmiş daha sonra hastayı Tavas Devlet Hastanesine nakletmişlerdir. Hasta yakınlarının hastanede de aynı davranışlara, şiddet eylemine devam etmesi üzerine nöbetçi personel ve ambulans ekibinde görevli personel, hasta yakınlarından şikayetçi olmuştur. Bu olayla ilgili hukuki süreç başlatılmış olup Müdürlük olarak konunun takipçisi olduğumuzu bildirmek isterim.

Sağlık sektörü, güzeli, iyiyi, saygıyı ve sevgiyi içinde barındıran ve insanın sağlıklı yaşayabilmesine yönelik faaliyetleri gerçekleştiren büyük bir hizmet sektörüdür. Bu tür olayları sebebiyle sağlık sektöründe sevgi ve saygı ortamının hâkimiyetini kaybetmemesi için sağlığın diğer paydaşları olan vatandaş, sivil toplum kuruluşları ve medya ile birlikte hareket etmek durumundayız. Bu eylemlerin son bulması ve şiddet dilinin topluma hakim olmaması hep birlikte verecek olduğumuz mücadele ile sağlanacaktır. 

“Sağlık Hakkı” Anayasal bir hak olmakla birlikte bu hakkın doğru bir şekilde kullanılması hizmeti sunan ile hizmeti alan arasındaki ilişkiye doğrudan bağlıdır. Bu sebepledir ki; hem sağlık çalışanları hem de hasta ve hasta yakınları yaptıkları tüm davranışlar ile bir bütün olarak bu hakkın kullanılmasını olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedirler. Sağlık teşkilatı olarak Bakanlığımızın aldığı hukuki-idari önlemlerle birlikte tüm gayretimiz sağlık hakkının sağlıklı bir şekilde kullanılmasına yöneliktir.

Dr.Şükrü ARPACı
İl Sağlık Müdürü


#şifaverenellerevefa
#sağlıktaşiddetehayır