ENGELSİZ YAŞAM BAKIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİNDE AĞIZ VE DİŞ TARAMASI YAPILDI
04 Aralık 2019

20 - 26 Kasım Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında Denizli Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan zihinsel ve ruhsal engelli kadın bireyler diş taramasından geçirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliğinde Denizli Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan zihinsel ve ruhsal engelli kadın bireylere yönelik ağız ve diş sağlığı eğitimi ve mobil diş tarama programı düzenlendi. İl Sağlık Müdürlüğünce görevlendirilen Diş Hekimi Ahmet Yavuz Özkaya tarafından önce Koruyucu Ağız Diş Sağlığı hakkında eğitim verildi, sonrasında gezici diş tarama otobüsünde 40 kişi muayene edilerek, ağız diş taraması gerçekleştirildi. Araca gelemeyen 12 engelliye de yerinde ağız diş muayenesi yapıldı. Muayeneler sonrasında diş fırçası, diş macunu, broşür ve sağlık çocuk dergisi hediye edildi.

Engellilerimize Yönelik Yerinde Sağlık Çalışmalarımızı Devam Ettireceğiz

Denizli Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde düzenlenen programa katılan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile ortaklaşa Merkez’de kalan kadınlara yönelik ağız ve diş sağlığı bakımının önemi ile ilgili bir eğitim ve diş taraması gerçekleştirdiklerini söyledi. Öztürk: “Ağız Bakımı ve Diş Sağlığı, üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Çünkü; hastalıklardan korunmak için ağız bakımı çok iyi yapılmalıdır. Biz de bu bilinçle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ile birlikte Merkezde kalan kadınlarımıza yönelik Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’ nedeniyle bir eğitim ve diş tarama programı düzenledik. Engelli Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan engelli vatandaşlarımızı diş taramasından geçirdik, diş macunu ve diş fırçası hediye ettik. Merkezde kalan engellilerimize yönelik daha önce de yerinde sağlık hizmeti konusunda farklı programlarımız, hekim görevlendirmeleri olmuştu. Bundan sonra da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte engellilerimize yönelik sağlık çalışmalarımız, programlarımız devam edecek” diye konuştu.

Devlet korumasında olan ve Merkezde kalan engellilere her türlü imkânın sunulduğunu belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Süleyman Erdoğan da "Amacımız devlet korumasında bulunan engellilere ve çocuklarımıza ev ortamını aratmamak ve sağlık hizmetlerinden de en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak. Bu anlamda çoğu zaman yerinde sağlık hizmetini bize sağladıkları için İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk’ e çok teşekkür ederim” dedi.

Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi içinde bulunan bir evi de ziyaret eden İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Süleyman Erdoğan, evde kalan engelli kadınlar ve görevlilerle bir süre sohbet ettiler. Evde kalan kadınlar da seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılar ile ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

  • engelsiz yaşam diş sağlığı.jpg
  • engelsiz yaşam diş sağlığı1.jpg
  • engelsiz yaşam diş sağlığı2.jpg
  • engelsiz yaşam diş sağlığı3.jpg
  • engelsiz yaşam diş sağlığı4.jpg
  • engelsiz yaşam diş sağlığı5.jpg