KRONİK AĞRISI OLANLAR ALGOLOJİ POLİKLİNİĞİNDE ŞİFA BULUYOR
09 Ağustos 2019

2 Algoloji Uzmanı’nın görev yaptığı kronik ağrılı hastalara yönelik tedavi ve muayenelerin uygulandığı Ege Bölgesi’nde ikinci poliklinik olan Denizli Devlet Hastanesi Algoloji (ağrı) Polikliniği, Denizli’nin yanı sıra çevre illerden gelen hastalara da şifa dağıtıyor.

Algoloji Uzmanları Dr. Pınar Özlülerden ve Dr. Seher İlhan’ın görev yaptığı Algoloji (ağrı) Polikliniği'nde; cevap bulunamayan, zor, kronik ve dirençli ağrılarda medikal tedaviler ve girişimsel işlemler uygulanmaktadır. Daha önce anestezi ve reanimasyon uzmanları tarafından bu hizmetin verildiğini vurgulayan Algoloji Uzmanı Dr. Pınar Özlülerden, Ekim Ayından itibaren Denizli Devlet Hastanesi bünyesinde algoloji polikliniği olarak hizmet vermeye başladıklarını, şu ana kadar 635 hastaya sağlık hizmeti sunduklarını belirtti.

Algoloji Uzmanı Dr. Pınar Özlülerden, algolojinin geçmeyen ağrıların tedavisinde rolünün büyük olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Algoloji (ağrı tedavisi) bölümü, her türlü kronik ağrının yanı sıra, sebebi bulunamayan şiddetli ağrıların tanı ve tedavisiyle uğraşan bir bilim dalıdır. Kronik ağrı (3 aydan uzun süren ağrı), iş ve aile hayatımızda ciddi problemlere yol açabilen bu nedenle hayat kalitesinde düşüklüğe yol açan, toplumda sık görülen bir sorundur. Ağrı polikliniğine başvuran hastalar; kronik ağrısı olan ve söz konusu ağrıya neden olan hastalığın tedavisi için cerrahi tedavi protokolü planlanmayan (uygulanmayan) hastalardır. Bunlar;
Primer baş ağrıları (migren, küme tipi, gerilim tipi baş ağrıları)
Uzun süreli kas (fibromyalji) ve eklem (diz, omuz, kalça, dirsek..) kaynaklı ağrılar
Kronikleşen bel ağrıları, 
Ameliyat endikasyonu konmayan boyun ve bel fıtığı
Geçirilmiş operasyon sonrası görülen ağrılar
Nöropatik ağrılar olarak adlandırdığımız özellikle diyabet hastalığı başta olmak üzere birçok nedenle görülen sinir harabiyetine bağlı ağrılar
Damar tıkanıklığına bağlı geçmeyen ağrıları olanlar ve
Son dönem kanser hastalarıdır.
Ağrı kişisel bir deneyimdir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları gerektirir. Polikliniğimizde ayrıntılı muayene sonrasında hasta için en uygun tedavi seçenekleri belirlenmektedir. Algoloji Bölümü olarak, kronik ağrı tedavisinde kullanılan yöntemler; kalıcı morfin pompaları ultrason eşliğinde radyo dalgaları kullanarak yapılan sinir blokları, bel-boyun fıtıklarında radyo dalgaları kullanılarak uygulanan enjeksiyonlar, disk içine yapılan enjeksiyonlar, kanser ağrılarında nörolitik sempatik bloklar, kalıcı port-pompa sistemleri gibi birçok ileri tedavi uygulaması söz konusudur” dedi.

Ege Bölgesinde İkinci Poliklinik Denizli’de
2013 yılında resmi bir branş olarak tanınan algolojinin Türkiye'de yeni bir branş olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli Devlet Hastanesi’nde 2 Algoloji Uzmanı’nın göreve gelmesi ile Algoloji poliklinik hizmeti verilmeye başlandığını söyledi. Ege Bölgesinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde İzmir’den sonra sadece Denizli’de Algoloji Uzmanlarının görev yapması ile Polikliniğe; çevre illerden (Aydın, Muğla, Afyon, Uşak, Burdur, Isparta) de yoğun bir hasta başvurusu olduğunu vurgulayan Öztürk; “Denizli’de birçok ilde bulunmayan özellikli hizmetlere bir yenisini daha eklemiş olmanın sevincini yaşıyoruz. Çevre illerden gelen hastalarımıza da hizmet veren Algoloji Polikliniğimiz, Denizli ilimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

  • ALGOLOJİ 2.jpg
  • ALGOLOJİ-3.jpg
  • ALGOLOJİ 1.jpg