27 HAFTALIK BEBEĞE DENİZLİ DH ÇOCUK CERRAHİSİ KLİNİĞİ'NDEN BAŞARILI BİR AMELİYAT GERÇEKLEŞTİRİLDİ
28 Temmuz 2020

27 haftalık prematürite (erken doğum) ve 1200 gr doğan, ince bağırsağında delinme tespit edilen Beren Su bebek, başarılı bir cerrahi operasyon sayesinde hayata tutundu.

27 haftalık prematürite (erken doğum) ve 1200 gr nedeniyle Denizli Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde takipleri sırasında metabolik nedenlerden kaynaklı yenidoğan bebeklerde görülen ciddi bir bağırsak sorunu olan ‘nekrotizan enterokolit’ geçiren Beren Su bebek, bağırsaklarda kanlanma bozukluğu gerçekleşerek bağırsak yırtılması geçirdi ve acil ameliyata alındı. Bağırsakları stoma açılarak karnına ağızlaştırılan, yoğun bir şekilde Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Gastroenteroloji uzmanlarınca bir süre takip edilen ve yeterli kiloya ulaştığında bağırsakları tekrar kapatılan Beren Su bebek, yaklaşık 20 günlük yoğun bakım takibi sonrası sağlığına kavuştu.

"Nadir Görülen Bir Durum”, “Denizli DH’de Tedavisi Mümkün" 
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İnanç Cici, bu tür vakaların çok nadiren görüldüğünü ve bu tedavinin asıl öneminin; iki kademeli bir ameliyat gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi. Cici, Beren Su bebeğe; birincisi acil ameliyat, ikincisi efektif bir ameliyat uyguladıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Hastamızı 1200 gr iken İzmir gibi çevre büyük illere veya Üniversite Hastanesine sevk etmemize gerek kalmadan anestezimiz ve yeni doğan yoğun bakımımızın da katkısı ile acil ameliyata aldık ve yırtılan bağırsaklarını onararaktan bağırsaklarını dışarıya aldık. Hastamız, yoğun bakım takiplerinde iyileşti. Sonra stoma dediğimiz karnına ağızlaştırılmış bağırsakla beraber hastayı taburcu ettik. Daha sonra Hastanemiz Çocuk Gastroenteroloji Uzmanımızın da yardımıyla beraber hastamızın takibini yaparak uyguladığımız beslenme planı ile iyi bir kilo alım oluşturduk. Annesi, biz ve çocuk hastamız hazır olduğunda yaklaşık 10-12 aylık olduktan ve iyi bir kilo alımından sonra bağırsaklarını kapatmak ve tekrar karnın içine yerleştirmek için hastamızı yatırdık ve ameliyat ettik. Hastamız bağırsaklarını kapattıktan sonra yaşanan uyum problemi nedeniyle yaklaşık 20 gün Çocuk Yoğun Bakımda yattı. Çünkü hastamızın doğduğu anda bağırsakları yırtıldığı için daha önce hiç çalışmayan bağırsak nedeniyle düzgün bir kez bile normal kaka yapamamıştı. Sonrasında Hastamız Beren Su’yu sağlığına kavuşmuş şekilde taburcu ettik. İlerleyen yaşlarında herhangi bir problem yaşanmasını beklemiyoruz. Hastamız zaman zaman bize gelerek kontrol edilecek. Bu tedavi sürecinde Çocuk Yoğun Bakımımız ve Yeni Doğan Yoğun Bakımımız Doktorlarımız ve çalışanlarımıza çok teşekkür ederiz. Hastanemizde bu şartların sağlanıyor olabilmesi bizim yaptığımız işimizi de değerli hale getiriyor. Denizli Devlet Hastanemizde multidisipliner yaklaşım ile bu tür hastalıklarımızın tedavi edilebildiğini vurgulamak istiyorum. Bu ameliyatta sadece biz doktorların değil büyük bir ekibin başarısı söz konusuydu. Yine Hastamızın annesine de gösterdiği sabır ve bize hep inanıp güvenmesinden dolayı teşekkür ederim” dedi.
27 haftalık ve 1200 gram ağırlığında doğan Beren Su bebeğin annesi Hasibe Karakan da bebeğinin çok küçük ve erken doğmasından dolayı, bebeğini kaybetme korkusu yaşadığını belirterek duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Kızım 27 haftalıkken 1200 gram olarak Denizli Devlet Hastanesinde dünyaya geldi. Burada ameliyat olduktan sonra bağırsak dışarıda olduğu için adaptör takılıydı ve evde bu şekilde yaklaşık 9 ay bakım yaptım. Sonra bağırsak karnın içine alındıktan sonra biraz daha hastanede kaldık. Şimdi kızımın sağlığı çok iyi, bir sıkıntımız yok. Kızımıza burada çok iyi bir bakım gerçekleştirildi. Başta doktorumuz olmak üzere, hemşirelere ve tüm hastane personeline yakın ilgi ve alakalarından ötürü çok teşekkür ederim” diye konuştu.

  • 3.jpg
  • 2a.jpg