BAKLAN'LI KADINLAR PAMUKKALE KETEM'DE TARAMADAN GEÇTİ
28 Temmuz 2020

Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz organizasyonu ile Baklan İlçesi Boğaziçi Mahallesi’nde yaşayan kadınlar Müdürlüğümüzün aracı ile Pamukkale KETEM’e getirilerek mamografi, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal kanser taraması yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Çivril İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinasyonu ile Baklan İlçesi Boğaziçi Mahallesinde yaşayan 40-69 yaş arası kadınlar İl Sağlık Müdürlüğü aracı ile mahallelerinden alınarak tarama için Pamukkale KETEM’e getirildi. Meme muayenesi, mamografi taraması ve gerekli görülen kişilerde serviks (rahim ağzı) ve kolorektal kanser taraması yapılan kadınlara kanser konusunda da farkındalık eğitimi verildi.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır; İlçelerde Yaşayan Kadınlara Tarama
İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, kanserde erken teşhisin hayat kurtarıcı etkisinin çok önemli olduğunu vurgulayarak İlçe Sağlık Müdürlükleri koordinasyonu ile İlçelerde köylerde yaşayan kadınları düzenli aralıklar ile KETEM’lerde taramadan geçirdiklerini söyledi. Öztürk: “Sağlıklı yaşam davranışları ile kanserden korunmak mümkün olabilmekte ve tarama programlarımız sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerimizde (KETEM) Serviks, Meme ve Kolon kanserlerinde erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak bu tarama hizmeti verilmektedir. Yine İlçelerimizden de tarama için 40-69 yaş aralığındaki kadınlarımızı KETEM’lere belediyelerimizin destekleriyle taşıyoruz, ancak destek veremeyen ilçelerimizdeki kadınlarımızı da Müdürlüğümüz araçları ile getiriyor, taramalarını yaptırıp ilçelerine bırakıyoruz. Bu tarama programımıza destek veren tüm belediyelerimize teşekkür ederiz. Bugün de Baklan İlçemiz Boğaziçi Mahallesi’nden kadınlarımızı tarama için Müdürlüğümüz aracı ile Pamukkale KETEM’e getirerek taramalarını yaptık. Hepsine sağlıklı bir ömür diliyoruz. Hedefimiz; İlçelerde ki vatandaşlarımızda da kanser farkındalığı oluşturabilmek ve erken evrede kanserleri tespit ederek, sağlıklı bir şekilde hayat sürmelerini sağlamak” diye konuştu.

  • 2.jpg
  • IMG_6600.JPG
  • IMG_6618.JPG
  • IMG_6664.JPG
  • IMG_6680.JPG
  • IMG_6703.JPG
  • IMG_6741.JPG
  • IMG_6694.JPG