AİLE HEKİMLERİ TOPLANTISINDA KANSER TARAMALARINA DİKKAT ÇEKİLDİ
16 Temmuz 2020

İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, İl’de görev yapan Aile Hekimleri ile bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleştirdi.

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat’ın da hazır bulunduğu toplantıda; kanser taramalarında ve vatandaşı bilgilendirmede Aile hekimlerinin önemi vurgulanarak sağlık hizmeti sunumuna yönelik karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, koruyucu sağlık hizmetinin sunulmasında rolü büyük olan Aile Hekimliğinin önemine değinerek “Hastalıklarda erken tanı ve tedavisinin sağlanmasında birinci basamak sağlık hizmetlerinin dolayısıyla siz aile hekimlerimizin fonksiyonu çok büyük. Sorumluluğunuz altındaki kişilerle sürekli iletişim halinde olarak onları izlemek, kronik hastalıklarda sürekli bakım ve tedavilerini sağlamak, gerekli durumlarda ise bir üst basamağa yönlendirmek, kanser taramaları, obezite ile mücadele, uyuşturucu ile mücadele konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapmak gibi önemli görevleriniz var. Bu anlamda birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin Toplum Sağlığı Merkezlerimiz, KETEM’ler, ikinci ve üçüncü basamak tedavi kuruluşlarımız ile işbirliği içinde sunulması da son derece önemli. Müdürlüğümüz olarak birinci basamakta özellikle kanser taramalarında oranlarımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. Çünkü erken evrede tespit ettiğimiz her kanser vakası belki bir hayat kurtaracak. Bu nedenle siz aile hekimlerimizin de özverili çalışmaları ve desteğiyle inşallah bu hedefimizi tutturmayı istiyoruz” diye konuştu.

  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 3.jpg
  • eğitim 2.jpg