DR. MENGÜ BİR YILDA 20 BİN ÖĞRENCİYE SİGARANIN ZARARLARINI ANLATTI
16 Temmuz 2020

İl Sağlık Müdürlüğümüz Karşıyaka Aile Sağlığı Merkezinde görevli Aile Hekimi Dr. Engin Mengü tarafından Denizli’de bulunan 40 lisede öğrenim gören öğrencilere yönelik “Sigaranın Zararları ve Kurtulma Yolları” konulu eğitim düzenlendi. Toplamda 20 bin öğrenciye ulaştığını belirten Mengü, birçok öğrencinin sigarayı bıraktığını açıkladı.

2018 yılında gönüllü olarak liselere “Sigaranın Zararları ve Kurtulma Yolları” konulu eğitim vermek için talepte bulunan Aile Hekimi Dr. Engin Mengü, özellikle sigaraya başlamanın lise çağında sık yaşandığını bu nedenle liseli öğrencilerde bir farkındalık oluşturabilmeyi amaçladığını söyledi. Mengü, öğrenciler için ilgi çekici kılarak düzenlediği eğitimlere öğrencilerin yoğun katılım gösterdiğini dile getirerek şöyle konuştu: “Bir yıl önce Denizli’de bir çocuğun altın vuruş dediğimiz yüksek doz eroin alımına bağlı hayatını kaybetmesi sonucu ‘geleceğimiz dediğimiz gençlerimize sahip çıkmalı, onları korumalıyız’ düşüncesiyle bu eğitimlere başladım. Bir yıldır da Denizli Merkez’de liselerde ‘Kanser Çubuğu Sigara’ başlığı altında bu eğitimleri sürdürüyorum. 40 tane lise gezdim, sigaranın hem sağlık açısından hem milli güvenlik açısından zararlarını anlattım. Ayrıca öğrencilere; bağımlılığın sebebinin hayatta anlam boşluğuna düşmek olduğunu aktardım. Her okulda verdiğim seminer sonunda 10-20 öğrencinin ‘Nasıl sigarayı bırakacağız Doktor bey?’ diye yanıma geldiklerine şahit oldum. Bugüne kadar 20 bin öğrenciye sigara bağımlılığını anlattım, bir sınıftan 5 öğrencinin sigarayı bırakması da bu konuda rekorumdur. Gönüllü olarak her yerde bu seminerleri istek olursa yapmaya hazırım” dedi.

“Sigarayla Mücadelede Gençlerimizi Eğitmek Önemli”
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, her yıl 4 milyon insanın sadece sigara kaynaklı hastalıklardan öldüğünü vurgulayan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk de Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de 2017 yılında 13-15 yaş arasında yaptığı “Küresel Gençlik Tütün Araştırması”nda 13-15 yaş arasında ki gençlerin Türkiye’de %7.7’ sinin, Denizli’de ise %10.4’ ünün sigara kullandığını belirtti. Öztürk: “İl bazında baktığımızda Türkiye’de bu yaş grubunda sigara tüketiminde 13. sıradayız. Bu nedenle Milli Eğitimden başlayarak, Sağlık Bakanlığı’na, ebeveynlere hepimize çok önemli görevler düşüyor. Çocukluktan itibaren eğitimlere başlanması, sigarayla hiç tanışmamayı sağlayabilir. Müdürlük olarak Toplum Sağlığı Merkezlerimiz aracılığıyla okullarda, yine mobil olarak gezen ekiplerimiz aracılığıyla şehrimizin kalabalık noktalarında eğitimler veriyor, broşürlerimizle halkımızı her yerde bilinçlendirmeye çalışıyor, bilmeyenlere sigara bırakma polikliniklerini ve KETEM’leri anlatıyoruz. Ne mutlu ki bize ki Dr. Engin Mengü gibi gönüllü olup mesai sonrasını gençlerimizi sigaradan korumak için eğitimler düzenleyen ve bir yıl gibi bir sürede binlerce öğrenciye ulaşmayı kendine hedef koyan doktorlarımız var. Bu anlamlı davranışı için doktorumuza tüm vatandaşlarımız adına teşekkür ediyor, tebriklerimi sunuyorum. İnşallah doktorumuz ile bu konuda güzel projeler yapmayı ve gençlerimizi sigaradan korumak için elimizden gelen mücadeleyi vermek istiyoruz” diye konuştu.

  • 8.jpg
  • 6.jpg
  • 5.jpg
  • 3.jpg
  • 1.jpg