DENİZLİ’DE 3 HASTANE ‘BEBEK DOSTU YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNVANI’ ALDI
16 Temmuz 2020

Bebek Dostu Hastane unvanına sahip olan Denizli Devlet, Servergazi Devlet Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'ne Türkiye’de az sayıda hastanede bulunan "Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım" unvanı verildi.

Sağlık Bakanlığımızca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı “ kapsamında 2012 yılı Bebek Dostu Hastane Üst Komite de alınan kararlar gereği; Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde anne sütü ile ilgili başarılı uygulamaları olan bebek dostu hastanelerin, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile anneleri, anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan yoğun bakım ünitelerinin; Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olarak ödüllendirilmelerine karar verildi. Bu kapsamda İlimizde ilk defa Bakanlık yetkililerince yapılan değerlendirmeden geçen 3 hastane Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri çalışmaları, Sağlık Bakanlığınca başarılı olarak değerlendirilerek "Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım" unvanı ile ödüllendirildi. Böylece Denizli Devlet ve Servergazi Devlet Hastaneleri; Türkiye’de kamu hastaneleri arasında 16 İlde 54 Bebek Dostu Yeni Doğan Yoğun Bakım ünvanına sahip hastanelerden ikisi oldular.

“En iyi Hizmet İçin Sağlık Alanında Gelişmeleri Takip Edip, Uygulamalıyız”
Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Pamukkale Üniversitesi Hastaneleri Yönetimlerini Denizli’ye “Bebek Dostu Yeni Doğan Yoğun Bakım ünvanı” kazandırmalarından dolayı tebrik eden İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, kendilerine bir plaket ve “Bebek Dostu” unvanlarını da devam ettirmelerinden dolayı teşekkür belgesi vererek teşekkür etti. Öztürk: “Bebeğin ilk aşısı olan anne sütü, birçok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir silahtır. Bu nedenle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Yürütmüş olduğumuz Bebek Dostu Sağlık Kurumları çalışmaları ile doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde anne ve bebeğin buluşturulması, tensel temasın sağlanması, emme refleksinin en uygun olduğu doğumdan sonraki ilk bir saat içinde bebeğin anne sütü almasını sağlamaya çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığımızca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı “ kapsamında yapılan değerlendirmeler ile ilimizde mevcut üniversite, kamu, özel hastanelerimiz ve Aile Hekimlerimizin yüzde 98’i bebek dostu hastane ünvanına sahiptir. Hedefimiz; Altın Bebek Dostu İl ünvanını almak ve çok yakında inşallah bu ünvana da kavuşacağız. Vatandaşımıza kaliteli ve etkin sağlık hizmeti verebilmek için Dünya gelişmelerine paralel biz de sağlık alanında kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz, edeceğiz. Hizmet ve kalite anlamında hangi eğitimi, hangi kriterleri yerine getirmemiz ve ünvanları kazanmamız gerekiyorsa bunları yapmalıyız ki; vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmetini sunabilelim. Tüm çabamız bu yöndedir ve işte bunun meyvesini son olarak Denizli’de 3 hastanemiz; Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nin Bakanlığımızca “Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım" unvanı ile ödüllendirilmesi ile aldık. Bebek dostu hastane ve bebek dostu yenidoğan yoğun bakım çalışmalarında emeği geçen tüm hekimlerimize, ebe ve hemşirelerimize özverili ve başarılı çalışmalarından ve bu ünvanları İlimize kazandırmalarından dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

  • BEBEK DOSTU YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNVANI 3.jpg
  • BEBEK DOSTU YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNVANI 4.jpg
  • BEBEK DOSTU YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNVANI 5.jpg
  • BEBEK DOSTU YENİ DOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNVANI 2.jpg