ACIPAYAM VE ÇİVRİL ŞEHİT HİLMİ ÖZ DH'NİN "ANNE DOSTU HASTANE" ÜNVANLARI GÜNCELLENDİ
16 Temmuz 2020

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden görevlendirilen “Anne Dostu Hastane” Değerlendiricileri tarafından geçtiğimiz iki yılda “Anne Dostu Hastane” tescili alan Acıpayam ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanelerinde hafta boyunca inceleme ve değerlendirmede bulunuldu. Değerlendirmelerin sonunda ünvanları güncellenen hastaneler Türkiye’de bu ünvanı kazanan 66 kamu hastanesi arasında yerini korudu.

Değerlendirmelerin sonunda Müdürlüğümüzü ziyaret eden değerlendirme ekibi İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk’e değerlendirme süreci hakkında bilgi verdiler. Başarılı bir değerlendirme süreci geçtiğine vurgu yapan ekip, Acıpayam ve Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastaneleri’nin yıllık değerlendirmeden olumlu sonuç aldığını söylediler.

Anne Dostu Hastane Nedir?
İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Türkiye’de 66 kamu hastanesine “Anne Dostu Hastane” ünvanın verildiğini, Denizli’de Acıpayam Devlet Hastanesi’nin 2017 yılında, Çivril Şehit Hilmi Öz Devlet Hastanesi’nin de 2018 yılında tüm kriterleri yerine getirerek bu ünvanı hak ettiğini, Sağlık Bakanlığınca yapılan son yıllık değerlendirme sonucunda da ünvanlarının güncellendiğini söyledi. Değerlendirme sürecinde emeklerinden dolayı Hastane Yönetimleri ile birim çalışanlarına teşekkür eden Öztürk, “Anne Dostu Hastane” ile ilgili şu bilgileri verdi: “Anne Dostu Hastane Projesi, Sağlık Bakanlığımız tarafından anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek ve hastanelerin güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen önemli bir projedir. Bu model ile anne adaylarına öncelikle hastanelerde kurulan Gebe Bilgilendirme Sınıfları aracılığıyla gebelikte yaşayacakları tüm süreçle ilgili uzman sağlık personeli tarafından bilgi verilmekte, normal doğumun avantajları yanında sezaryen ile doğumun ancak hekimin tıbben gerekli görmesi durumunda uygulanan tıbbi bir yöntem olduğu anlatılmaktadır. Anne adaylarına doğum sürecinde ilaçsız ağrı ile baş etme yöntemleri uygulanmaktadır. Yine mahremiyete dayalı tek kişilik “Modern Doğum Üniteleri”nin oluşturulması esas alınmakta, bu amaçla hastanelerde anne adaylarının doğum ve lohusalıklarını aynı odada yapmalarına olanak sağlayan, tek kişilik, yanına refakatçi almaya olanak sağlayan yeni doğum odaları oluşturularak kendilerini ev ortamında hissetmeleri sağlanmaktadır. Doğum sonrası annenin bebeği ile en kısa sürede ten tene teması sağlanarak, eğitimli sağlık personeli tarafından anne sütü ve emzirme konusunda desteklenmeleri sağlanmaktadır. Anne dostu hastanelerde görev yapan ebelere ise düzenli aralıklarla eğitim verilerek ebeliğin güçlendirilmesi ve hizmet kalitesinde artış sağlanmaktadır. Denizli’ye çok yakışan bu ünvanı iki hastanemiz de birlikte kazandırmanın ve anne sağlığı hizmetlerinin niteliği ile niceliğini artırarak anne adaylarımıza güvenli, kaliteli doğum hizmeti sağlayabilmenin gururu ve mutluluğunu beraberinde yaşıyoruz. Güvenli ve kaliteli gebelik izlemi ve doğum hizmeti almak bütün anne adaylarının en temel hakkıdır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

  • 02f98e85-b6f8-4940-be55-2b5adc5aadc2.jpg
  • 23a4a89f-ab55-4f4b-ac7d-12300e4d66df.jpg
  • 11c6e494-c7af-4156-89f2-e67f99b8c731.jpg
  • 4.jpg
  • 0a12bf97-1356-4872-9c49-64a013ff0b79.jpg
  • 3.jpg