DENİZLİ'YE 'ALTIN BEBEK DOSTU İL' ÖDÜLÜ
16 Temmuz 2020

1-7 Ekim Emzirme Haftasında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce Ankara’da düzenlenen Altın Bebek Dostu İller Ödül Töreninde; Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’ne “Altın Bebek Dostu İl Plaketi” verildi.

Sağlık Bakanlığı’nca 1991 yılından beri UNICEF işbirliğinde Anne Sütünün teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı yürütülmektedir. Program kapsamında "bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi amaçlanıyor. Eğitim alan ve hastanelerinde doğru anne sütü uygulamalarını yerleştiren hastaneler ziyaret edilerek, uluslararası düzeyde hazırlanmış standart bir form çerçevesinde değerlendirilmekte ve başarılı uygulamalar yapan hastaneler "Anne Sütü Komitesi " kararı ile "Bebek Dostu Hastane" olarak belgelendiriliyor. 2000’li yıllara gelindiğinde birinci basamak sağlık kuruluşlarının da dâhil olması ile “Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” olarak ilerleme kaydedilen programda zamanla önce Bebek Dostu İl ve daha sonra çalışmalarını bir adım daha ileri taşıyan iller için Altın Bebek Dostu İl kavramları geliştirilerek belgelendirme yapılıyor. Program kapsamında yapılan son değerlendirmeler sonucunda Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ‘Denizli Altın Bebek Dostu İl’ ünvanını kazanarak 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Ödül Töreninde ödüllendirildi. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe tarafından takdim edilen plaketi Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat ve Çocuk Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Uz. Dr. Emel Dikbaş teslim aldı.

“Bebeğin Tüm Besin İhtiyacını Karşılamada İlk Adım Anne Sütüdür”
Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Denizli’ye bir ödül daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek tüm sağlık kuruluşlarında anne sütünü teşvik etmek, emzirmenin önemine vurgu yapmak adına özenli çalışmalarından dolayı emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Öztürk; “Anne sütü, yaşama en iyi başlangıcı sağlayan, beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde ilk adım ve bebeğin ilk aşısıdır. Bu nedenle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu amaçla İlimizde dünyaya gelen bebeklerin hayata sağlıklı başlamasının yanı sıra beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde, anne ve bebeğin sağlığının hem ruhsal hem de metabolik olarak korunmasında ilk adım olan anne sütünün alınmasına yönelik özverili bir çalışma yürütmekteyiz. Bu çalışmalar neticesinde Sağlık Bakanlığımızca yürütülen “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” kapsamında yapılan değerlendirmeler ile ilimizde mevcut üniversite, kamu, özel hastanelerimizin hepsi ve Aile Hekimlerimizin yüzde 98’i bebek dostu hastane ünvanına sahiptir. Yine Denizli’de 3 hastanemiz; Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Bakanlığımızca “Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım" unvanı ile ödüllendirildi. Hedefimiz; Altın Bebek Dostu İl ünvanını alabilmekti ve artık ilimize bu ünvanı da kazandırmış olmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ödülün alınmasında emeği geçen tüm birimlerimize, hastanelerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de anne bebek sağlığı üzerinde önemle durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  • ÖDÜL TÖRENİ 5.jpg
  • ÖDÜL TÖRENİ 2.jpg
  • ÖDÜL TÖRENİ 1.jpg