HAREKETE ÇOCUKLUKTA BAŞLA SAĞLIKLI YAŞA TEMALI YÜRÜYÜŞ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
16 Temmuz 2020

Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle,  3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinliği kapsamında sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla ‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’ temalı yürüyüş düzenlendi.

 Sağlık Bakanlığı tarafından çocukluk çağı obezitenin önüne geçmek ve farkındalık oluşturmak için yürütülen çalışmalar kapsamında ‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’ temalı olarak tüm illerde yapılan yürüyüş etkinliği, Denizli’de Yenişehir Yürüyüş yolunda gerçekleştirildi. Denizli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen etkinliğe Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Okur, Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Selçin, İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Başkanları, Servergazi İmam Hatip Ortaokulu idaresi, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.

Yürüyüşe yaklaşık 450 kişi katılırken öğrenciler ellerinde ‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’ yazan dövizlere yürüdü. Yürüyüş sonrası Servergazi İmam Hatip Ortaokulu’nda beden eğitim öğretmenleri eşliğinde çocuklarla fiziksel aktivite ve oyunlar oynandı.  Ayrıca sağlıklı yaşam aracıyla yürüyüşe katılan öğrencilere ağız - diş seti hediye edildi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk Sağlık Bakanlığı tarafından çocukluk çağı obezitenin önüne geçmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla tüm illerde 3-4 Ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü etkinliği düzenlendiğini belirterek; “Fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz  bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biridir. Bu hastalıklar için risk faktörü olan hareketsiz yaşam dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. Ülkemizde günlük yaşamda fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarafından hedefler belirlenmiş ve toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek için çalışmalar yürütülmektedir. Bu doğrultuda 81 ilde gerçekleştirilen yürüyüş etkinliğini Denizli’de Servergazi İmam Hatip Ortaokulu ile birlikte gerçekleştirdik. Çocuklarımızı, çocukluk çağı obezitenin önlenmesi için hareketli yaşama davet ettik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

  • FOTO 1.jpg
  • FOTO 3.jpg
  • FOTO 6.jpg
  • FOTO 7.jpg
  • FOTO 17.jpg
  • FOTO 14.jpg