SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ’NDE ‘SAĞLIKLI BESLENME KURSU’ BAŞLADI
16 Temmuz 2020

Denizli’de bir ilk olarak Pamukkale 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezi’nde sağlıklı beslenme eğitimlerinin verildiği “Sağlıklı Beslenme Kursu” açıldı. Bu kursta; Gastronomi Uzmanı ve Diyetisyen nezaretinde, kursa katılan kadınlar, sağlıklı beslenme, beslenme ilkeleri konusunda eğitim alacak ve uygulamalı olarak sağlıklı yiyecek ve içecek hazırlama, pişirme işlemlerini öğrenecekler.

Sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenmeden geçtiği dikkate alınarak, Denizli’de ilk defa ‘Sağlıklı Beslenme Kursu’ açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü Pamukkale 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezinde başlayan kurs; haftanın 4 günü (Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe) 15’er kişilik iki grup halinde 30 kursiyerin katılımı ile başladı. 4 ay sürecek kurs sonunda sağlıklı beslenmenin püf noktalarını öğrenen kursiyerlere sertifikaları teslim edilecek.
İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanımız Dr. Aytekin Polat ile birlikte Pamukkale 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezinde devam eden ‘Sağlıklı Beslenme Kursu’nu ziyaret ederek eğitimleri gerçekleştiren Diyetisyen Şerife Özkan ve Denizli Halk Eğitim Merkezi’nden Gastronomi Uzmanı Gül Tahtallı’dan kursun içeriği hakkında bilgiler aldı. Uygulamalı eğitime de katılan Öztürk, günün menüsü olan kereviz yemeğini kursiyerler ile birlikte yaparak tadına baktı.

Tüm Vatandaşlarımızı Sağlıklı Yemekler Yapmaları İçin Kursumuza Bekliyoruz
Sağlıklı ve doğru beslenmenin özellikle pek çok hastalığın ana nedeni obeziteden korunmada çok önemli olduğunu belirten İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Berna Öztürk, uygulamalı eğitim verilen kursla birlikte vatandaşlarda bu konuda bilinç oluşturmak istediklerini söyledi. Öztürk: “Sağlıklı Hayat Merkezlerimiz; sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılardır. İlimizde 2 adet Merkezimiz bulunmakta ve buralarda diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı ve çocuk gelişimcilerimiz başta olmak üzere hekimlerimiz ve diğer sağlık personelimiz öncelikli olarak kronik hastalıkların önlenmesi boyutunda bir ekip ruhu ile çalışmalarını sürdürmektedirler. Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezitenin görülme sıklığının gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Obezite; vücut sistemleri (endokrin sistem, kardiyovasküler sistem, solunum sistemi, gastrointestinal sistem, deri, genitoüriner sistem, kas iskelet sistemi) ve psikososyal durum üzerinde yarattığı olumsuz etkilerden dolayı pek çok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bu risklerden korunmak için de obez olmamak büyük önem taşımaktadır ve bunun için de bireye sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. İşte biz de vatandaşlarımızda bir farkındalık oluşturma hedefiyle Pamukkale 1 Nolu Sağlıklı Hayat Merkezimizde ‘Sağlıklı Beslenme Kursu’ başlattık. Denizli’de ilk defa hayata geçirilen kursumuzda; sağlıklı beslenme, beslenme ilkeleri, sağlıklı yaşam ve besinler, öğün planlama, metabolizma, beslenme sorunları, menü planlama ile ilgili bilgi ve becerileri geliştirme konularında en ince detayına kadar kursiyerlere gerekli eğitimler verilecek. Yiyecek ve içecek hazırlama, pişirme işlemlerinin uygulamalı olarak öğretileceği kursumuzun obezite ile mücadelede çok etkili olacağını düşünüyorum. Bu nedenle sağlıklı bir hayat isteyen tüm vatandaşlarımızın tamamen ücretsiz olan bu kurslarımıza katılımlarını istiyoruz” diye konuştu.

  • FOTO 2.jpg
  • FOTO 4.jpg
  • FOTO 5.jpg
  • FOTO 6.jpg
  • FOTO 6A.jpg
  • FOTO 8.jpg
  • FOTO 7.jpg
  • FOTO 1.jpg